fbpx
facebook_page_plugin
  • Slajd numer 0
    "Cisza i spokój. Piękny, czysty dom, z pełnym wyposażeniem także poza swoim bagażem i jedzeniem o nic nie trzeba się martwić. (...) - Urszula (Google)
  • Slajd numer 1
    "(...) Warto wspomnieć też o cudownych krówkach, które bardzo umiliły mi i innym gościom czas, były swego rodzaju gwiazdami weekendu 🙂 Dziękujemy jeszcze raz za fajny czas, który u państwa spędziliśmy (...)" - Natalia (Airbnb)
  • Slajd numer 2
    "Przepiękne miejsce, świetny kontakt z właścicielami. Idealne na weekendowy relaks." - Aleksandra (Facebook)
"Cisza i spokój. Piękny, czysty dom, z pełnym wyposażeniem także poza swoim bagażem i jedzeniem o nic nie trzeba się martwić. (...) - Urszula (Google)
"(...) Warto wspomnieć też o cudownych krówkach, które bardzo umiliły mi i innym gościom czas, były swego rodzaju gwiazdami weekendu 🙂 Dziękujemy jeszcze raz za fajny czas, który u państwa spędziliśmy (...)" - Natalia (Airbnb)
"Przepiękne miejsce, świetny kontakt z właścicielami. Idealne na weekendowy relaks." - Aleksandra (Facebook)

Zamek w Liwie

Odległość - 38km od Villa Podlachia.

Zamek w Liwie – niezwykła historia odbudowy

zamek Liw
Zamek Liw - mury

Położony w miejscowości Liw, zamek, którego początki datowane są na rok 1429. Fundatorem zamku był Janusz I Starszy książę warszawski, który potrzebował warowni granicznej dla obrony wschodniej granicy swojego księstwa. W późniejszych latach zamek przechodził z rąk do rąk kolejnych możnowładców Polski i Litwy.

W 1657 roku w trakcie potopu szwedzkiego (II wojna północna) został zbombardowany a po zdobyciu przez Szwedów spalony. Dalszej dewastacji warownia uległa w trakcie tzw. wielkiej wojny północnej ( lata: 1700-1721), popadła w całkowitą ruinę.

Wejście - zamek Liw

Na karty historii zamek wraca w niezwykły sposób w trakcie II wojny światowej.
W roku 1942 niemiecki zbrodniarz, oficer SS Ernst Gramss, który był odpowiedzialny za budowę pobliskiego obozu zagłady w Treblince, chciał pozyskać cegłę z ruin zamku jako materiał do budowy obozu. Zanim rozpoczęto rozbiórkę do Gramssa zgłosił się opiekun zabytków powiatu węgrowskiego Otto Warpechowski. Władając językiem niemieckim Warpechowski przekonał Gramssa, iż zamek w Liwie to najbardziej wysunięta na wschód zabytkowa warownia krzyżacka. Gramss uwierzył Warpechowskiemu, że zamek stanowi wspaniały dowód niemieckiej dominacji na wschodzie i osobiście podjął decyzję o jego odbudowie. Kierownikiem robót został oczywiście mianowany Otto Warpechowski. Od 1943 roku Niemcy zaczęli odbudowę zamku od rekonstrukcji wieży. Niestety w roku 1944 prawda o polskiej historii zamku wyszła na jaw i przerwano prace budowlane. Samemu Warpechowskiemu udało się ukryć i doczekał się wejścia Armii Czerwonej na teren powiatu sokołowsko-węgrowskiego. Warpechowski wstępuje do II Armii Wojska Polskiego, zaś 5.II.1945 roku umiera, zastrzelony przez rosyjskiego lejtnanta w trakcie sprzeczki.

Odbudowę zamku kontynuowano w latach 1957-1961. Odrestaurowano wówczas wieżę wraz z widoczną obecnie częścią murów, odbudowano też dworek w którym mieści się „Muzeum Zbrojownia w Liwie.” Bogate zbiory muzeum należą do jednych z najciekawszych zbiorów broni w Polsce.

Obiekt wart jest odwiedzenia jadąc do Villa Podlachia z Warszawy drogą przez Stanisławów.
Więcej informacji na temat historii zamku i organizowanych imprez, a także zasadach zwiedzania znajdziecie Państwo na stronie: http://liw-zamek.pl/

Wirów

Odległość - 11km od Villa Podlachia.

Dawny klasztor prawosławny w Wirowie - wieś Wirów nad Bugiem.

Najbardziej okazałym budynkiem w Wirowie jest klasztor w stylu bizantyjskim zbudowany przez władze carskie w końcu XIX wieku. W monastyrze tym mieszkały niegdyś siostry prawosławne.

Z chwilą uzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918, powstało tu seminarium żeńskie dla nauczycieli, prowadzone przez zakonnice katolickie, pod wezwaniem "Niepokalanego Poczęcia". Seminarium istniało do roku 1928. Po jego likwidacji w pomieszczeniach tych mieścił się Państwowy Dom Dziecka, prowadzony przez siostry zakonne i wychowawców świeckich. W roku 1948 został on całkowicie upaństwowiony, zakończył działalność w 1957.

Wirów klasztor prawosławny

W latach 1957 - 1991, Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej umieściło tu odwykowy szpital dla alkoholików - po jego likwidacji funkcjonuje w obiekcie zakład wychowawczy dla umysłowo chorych w stopniu umiarkowanym. W pobliżu głównego budynku dawnego klasztoru odbudowywana jest, przez miejscowego proboszcza parafii katolickiej, dawna cerkiew.

Wirów

Na wysokiej skarpie w pobliżu rzeki, stoi piękny murowany kościół pod wezwaniem św. Antoniego, w stylu klasycystycznym, wybudowany w drugiej połowie XIX wieku

Dwór Karskie

Odległość - 1km od Villa Podlachia

Według wpisu w Krajowym Rejestrze Zabytków: „zespół dworski, k. XVIII-XX, nr rej.: 396 z 1989: dwór, drewn.; park”, obiekt: drewniany.

Dwór w Karskich to prawdopodobnie XVIII-wieczna karczma, przeniesiona tu w 1912 roku przez Głogowskich i gruntownie przebudowana. W literaturze można znaleźć jednak informacje, że dwór był budowany od podstaw, łącząc motywy architektury zakopiańskiej ze stylem "dworku polskiego". Ostatnim właścicielem Karskich był Seweryn Głogowski.

W czasach świetności dworu przypadających na lata dwudzieste w ogrodowej altanie występował m.in. Mieczysław Fogg. O przyjęciach organizowanych wówczas przez Seweryna Głogowskiego, do dziś opowiada się po wsiach a zjeżdżała się na nie cała elita Warszawy.

Po wojnie, do roku 1980 r., w dworku mieściła się szkoła podstawowa. Szkołę zamknięto ze względów bezpieczeństwa (przegniłe drewniane stropy groziły w każdej chwili zawaleniem). Urząd Gminy w Repkach sprzedał dworek wraz z trzema hektarami parku pewnemu urzędnikowi Ministerstwa Kultury, który ogrodził cały teren i uporządkował park. Dwór obecnie jest w trakcie gruntownego remontu, przeprowadzanego z ogromną dbałością o najmniejsze detale architektoniczne. Na uwagę zasługuje otaczający dwór piękny park widoczny z terenu Villi Podlachia.

Święta Góra Grabarka

Odległość - 60km od Villa Podlachia.

Grabarki - cerkiew Przemienienia Pańskiego

Grabarka - położona jest na Wysoczyźnie Drohickiej, w pobliżu rzeki Moszczona. Grabarkę otaczają Lasy Nurzeckie dawniej zwane Puszczą Mielnicką.

Na szczycie Grabarki znajduje się cerkiew drewniana Przemienienia Pańskiego. Źródła historyczne nie podają dokładnej daty powstania cerkwi, natomiast pierwsza wzmianka podająca dość dokładny opis świątyni pochodzi już z 1726 r.

Grabarka jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce - tak jak dla katolików Jasna Góra. Najważniejsze Święto Przemienienia Pańskiego uroczyście obchodzone jest w dniach 18-19 sierpnia (5-6 sierpnia według kalendarza juliańskiego). W tym czasie do Grabarki zmierzają liczne pielgrzymki wyznawców prawosławia. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.grabarka.pl.

Drohiczyn

Odległość - 18,1 km od Villa Podlachia

Katedra Drohiczyn

Uznawany za historyczną stolicę Podlasia, położony na skarpie, góruje nad rzeką Bug. Drohiczyn słynął zawsze z tolerancji religijnej, w XVII wieku w mieście istniały, trzy kościoły, cerkwie unickie i prawosławne oraz cztery klasztory w tym dwa katolickie (franciszkanów i benedyktynek).

Drohiczyn panorama

Obecnie w Drohiczynie znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne, Szkoła podstawowa, Gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcące. W mieście nadal znajdują się trzy kościoły i jedna cerkiew prawosławna. 10 czerwca 1999 odbyło tu się spotkanie ekumeniczne z papieżem Janem Pawłem II. Od 1991 Drohiczyn jest siedzibą diecezji drohiczyńskiej.

 

W mieście pozostało wiele zabytków wartych zwiedzania:

- Grodzisko na Górze Zamkowej,

- Zespół klasztorny jezuitów,

- Zespół klasztorny franciszkanów,

- Zespół klasztorny benedyktynek,

- Cerkiew św. Mikołaja,

W okresie letnim polecamy skorzystanie z przeprawy promem linowym na drugą stronę Bugu, a następnie powrót lokalnymi drogami do Villi Podlachia. Droga powrotna prowadzi między innymi przez część Rezerwatu Przekop - Bużyska.